Donald Trump, uznany biznesmen i telewizyjny showman bez doświadczenia politycznego, z zaskoczenia wygrał wybory na prezydenta w USA, pokonując byłą sekretarz stanu demokratkę Hillary Clinton.

Niezwykle świetny rezultat Donalda Trumpa to duże zaskoczenie. Wszelkie zapowiedzi w dniach przed wyborami wskazywały, że to Hilary będzie prezydentem. D. Trump zwyciężył głównie dzięki głosom białoskórych mężczyzn a także ewangelików, którzy od początku generowali najmocniej zaangażowaną paczkę jego fanów. To w sporej większości ludzie nie mający wyższego wykształcenia, jakim słabo żyje się w obecnej, światowej gospodarce. Przegrana Hilary Clinton komunikuje jednakowoż, iż prawdopodobnie zagłosowało na nią znacznie mniej kobiet niż oczekiwano. Zgodnie z opiniami komentatorów nagrania z poniżającymi słowami Trumpa o Paniach nie wpłynęły na wyborców, jak można było podejrzewać.

O świetnym wyniku wyborczym Trumpa zadecydowały niespodziewane zwycięstwa w kilku sporych stanach wahadłowych, w tym w Ohio.

Zwycięstwo Donalda znaczy tyle, że kolejnym prezydentem stanów zjednoczonych po raz pierwszy będzie człowiek bez żadnego politycznego dorobku i doświadczenia. Ma prawo to być dość wielce szokujące, jednak w praniu może stać się to wyjątkowo dobre, bo tego rodzaju prezydent pozbawiony gorszych politycznych układów może zrobić w kraju jak również w całym świecie sporo dobrych zmian.