A Ty wiesz czym jest teledetekcja?

A Ty wiesz czym jest teledetekcja?

Teledetekcja, nawet jeśli samo słowo może pozornie mało mówić zwykłemu Krawczykowi, to metodologia badań, z którą każdy człowiek ma co jakiś czas do czynienia. Jeśli rzucilibyśmy ludziom spotkanym na ulicy pytanie, co to jest teledetekcja, z dużą pewnością mało kto z nich udzieliłby odpowiedzi. No ewentualnie, że akurat trafiłby się uczeń lub jakiś człowiek zajmujący się teledetekcją w miejscu pracy.

Czym jest teledetekcja?

Zatem, czym jest teledetekcja? Zamierzając zaprezentowanie wstępnej, podstawowej odpowiedzi, można zakomunikować, że jest to sposób badań zdalnych z użyciem czujników. Samo słowo teledetekcja natomiast: tele – zdalna, detekcja – wykrywanie. Teledetekcja może być podzielona na dwie części: teledetekcję aktywną i teledetekcję pasywną. Analizy z wykorzystaniem teledetekcji wykonuje się zarówno z powierzchni ziemi, jak i z dużych wysokości, np. z satelitów.
Teledetekcja aktywna to nadawanie i odbieranie sygnałów wysłanych, a następnie odbitych przez wybrany obiekt. Przykładem może być: sonar.
Z drugiej strony teledetekcja pasywna jest odbieraniem sygnałów wysyłanych przez obserwowany obiekt. Tutaj przykładem może być nawet robienie fotografii. Fotografia jest przeto niczym innym, jak uwiecznieniem odbijanego światła przez obiekty, jakim robi się zdjęcie.
Teraz, dzięki wyróżnieniu tych przykładów, z miejsca pojęcie teledetekcji nabiera innego wyrazu i widać, iż często stykamy się z nią na co dzień. Jeśli nie wszyscy, to z pewnością niektórzy z nas. Teledetekcja usprawnia analizowane miejsc, do jakich ludzie osobiście nie mogę się zbliżyć albo tego typu działanie jest wyjątkowo trudne.

Do czego służy teledetekcja?

Teledetekcja wykorzystywana jest w wielu przypadkach części życia. Mierzą się z nią zarówno naukowcy, jak i ludzie korzystający z wymyślonych przez nie urządzeń. Jest wykorzystywana dla przykładu w:
– robotyce – roboty wykorzystują czujniki, w efekcie czego, potrafią zobrazować sobie otaczającą ich rzeczywistość
– przemyśle samochodowym – samodzielne samochody przyszłości będą mogły jeździć dzięki rozmaitego gatunku detektorom
– wojskowości – podglądanie, co znajduje się w budynku, który ma być zaatakowany
– badaniu środowiska naturalnego – szereg badań jest tak ogromny, że zostanie opisany w osobnym akapicie.

Teledetekcja a środowisko naturalne?

Za sprawą teledetekcji realne jest sumienne analizowanie i penetrowanie naszej planety. Podobnie jej powierzchni, jak i powietrza. Teledetekcja środowiska naturalnego jest w stanie dać nam odpowiedź na np., tego gatunku pytania:
– jakie jest ukształtowanie terenu, np. w odludnym obszarze ziemi czy też np. na dnie rzeki czy nawet na innych planetach
– jakie jest zanieczyszczenie atmosfery na określonym obszarze, np. przez przeanalizowanie gęstości pyłów w powietrzu
– jak prezentuje się stan flory na danej przestrzeni, również w akwenach wodnych

Z uwagi na szerokie wykorzystanie teledetekcji, jest ona każdego dnia coraz bardziej interesującą gałęzią nauki. Coraz więcej akademii otwiera kierunki a także kursy dostarczające fachowców w tej dziedzinie. Nade wszystko wpływa to na rozwój tej dziedziny, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie na używanie teledetekcji, z uwagi na coraz wspanialsze możliwości techniczne i zakres używania.