Jak prawidłowo myć okna?

Jak prawidłowo myć okna?

Czyszczenie okien we właściwy sposób nie jest łatwe. Jak uzyskać czystość i bez smug? Z octem lub detergentem? Przygotowaliśmy najlepsze domowe środki i sztuczki.

W szarej zimie pchamy go przez wiele miesięcy, ale gdy tylko słońce prześwieca przez okno, a smugi i zanieczyszczenia psują widok, nie ma już żadnego sposobu na czyszczenie wiosenne – a zatem także czyszczenie okna. Zwłaszcza po wielu dniach złej pogody lub jeśli mieszkasz na ulicy z dużym ruchem, brud szybko osiada na szkle.

Ale w jaki sposób dyski naprawdę błyszczą? Jaki środek czyszczący, która technika czyszczenia sprawia, że okna są naprawdę czyste?

Odkrywamy najlepsze porady dotyczące czyszczenia okien bez smug i smug.

Czyste okna: odpowiednie akcesoria

Dobra wiadomość z wyprzedzeniem: nie musisz wynająć profesjonalnego myjki okiennej ani kupić kosztownej zmywarki parowej, aby oczyścić jej okna. Poniższe narzędzia ułatwiają czyszczenie okien:

 • Miotła: Grube zabrudzenia, takie jak pajęczyny, pyłki lub kurz, można zamiatać z góry miękką szczotką ze szkła.
 • Skrobak kuchenny: muchy lub ptasie odchody można łatwo usunąć za pomocą skrobaka kuchennego. Upewnij się, że ostrze jest płaskie i płaskie, aby uniknąć porysowania szyby.
 • Ściągacz: dzięki ściągaczowi (lub szczególnie przy wycieraczce szybowej lub odkurzaczu okiennym) szyby szybko i czysto wysychają.
 • Tkanina bawełniana / tkanina z mikrofibry / skóra zamszowa: Do polerowania szyb nadaje się sucha (niestrzępiącą się) tkanina bawełniana, ściereczka z mikrofibry lub skóra zamszowa.

Czyste okna z domowymi środkami zaradczymi

Chcemy obejść się bez chemicznych środków do czyszczenia okien, ponieważ chronimy środowisko, nie zagrażamy naszemu zdrowiu, a także oszczędzamy pieniądze. Chcesz oczyścić swoje okna bez smug? Te domowe środki zaradcze pomagają:

 • Detergent: Do podstawowego czyszczenia potrzebne jest tylko wiadro z letnią wodą z dodatkiem płynu nabłyszczającego i miękką gąbką.
 • Pranie: Profesjonalne środki czyszczące, które zwykle muszą czyścić duże okna, pracują z tak zwaną maszyną do prania zamiast zwykłej gąbki.
 • Ocet: Szczególnie często w łazience pojawiają się plamy wapienne na szybach okiennych. Do odwapnienia jest odpowiedni ocet. Możesz dodać odrobinę octu do wody – to nie tylko pomaga w usuwaniu kamienia, ale zapobiega brzydkim smugom, gdy słońce świeci w oknie. Poza tym ocet jest tani i chroni środowisko.
 • Środek do czyszczenia szkła: W przypadku uporczywych zabrudzeń Glasreiniger ułatwia pracę.
 • Alkohol: Alkohol okazał się również środkiem myjącym, ale nieprzyjemnie pachnie i silnie wysusza skórę, dlatego należy nosić rękawiczki.
 • Sal amoniak: zabrudzenia można usuwać z powierzchni szkła z dodatkiem amoniaku. Ale także Salmiakgeist to dobry środek do usuwania plam.

Więcej wskazówek dotyczących czyszczenia okien

 • Woda gromadząca się w dolnej części ramy okiennej pozwala wytrzeć dostatecznie dużą suchą szmatkę.
 • Ten ostatni należy spłukać po umyciu ciepłą słoną wodą i wytrzeć, aby nie wyschło.
 • Wiele również wypolerowuje okna gazetą, ale tusz może ścierać się na szkle lub ramie okna. Zaleta: jeśli tylko wyczyścisz okna czystą wodą i zmiętą gazetą, zaoszczędzisz chemikaliów i drogich środków czyszczących.
 • Olej lniany zapewnia piękny połysk. Jeśli twoje okna z czasem stały się nudne, możesz przywrócić je do życia dzięki olejowi lnianemu. Po prostu dokładnie wmasuj, pozostaw olej do działania przez krótki czas, a następnie zmyć.