Czy 2019 będzie przełomowym na rynku budowniczym, czy będzie to kontynuacja trendów z lat poprzednich. Popatrzmy, jak zapowiada się rozpoczęty właśnie rok.

Budownictwo jednorodzinne. Ekonomicznie i energooszczędnie

W budownictwie indywidualnym najważniejszymi trendami będzie ekonomia budowania i utrzymania budynków co wiąże się z ich energooszczędnością. Dalej w modzie będą proste bryły z dwu lub czterospadowym dachem o powierzchni nieprzekraczającej 120- 150 m2. Inwestorzy na etapie budowy wolą wydać więcej środków na rozwiązania, które potem zmniejsza koszty utrzymania budynku niż budować dodatkowe metry kwadratowe powierzchni. Pompy ciepła, fotowoltaika i inne rozwiązania energooszczędne stają się podstawowym wyposażeniem nowo budowanych domów. Ważne by dom spełniał normy zapisane w WT 2021, czyli warunków technicznych dotyczących energooszczędności domów. Standardem na etapie rozpoczęcia budowy jest również planowanie systemów, które pozwolą, by dom stał się domem inteligentnym. To pozwoli nam na zastosowanie wszelkich najnowszych rozwiązań technicznych, które uczynią dom jeszcze bardziej przyjazny ich użytkownikom.

Budownictwo wielorodzinne. Funkcje społeczne tak samo ważne, jak funkcjonalność

W budownictwie wielorodzinnym dostrzegamy dalszy trend tworzenia z osiedli miast w mieście. W związku z tym, że aktywność mieszkańców miast przenosi się coraz bardziej poza własne M, widoczny jest trend tworzenia przestrzeni wspólnych. Równie ważna jak funkcjonalność własnego mieszkania staje się funkcjonalność miejsca, w którym żyjemy. Siłownie, restauracje, miejsca coworkingowe czy pralnie staja się nieodzownym elementem nowobudowanych osiedli. Mieszkania coraz bardziej pełnią jedynie funkcję sypialni i miejsca przechowywania rzeczy niż miejsca, gdzie spędzamy wolny czas.

Kolejnym widocznym trendem to dalsza fascynacja rewitalizacją postindustrialnych przestrzeni i starych kamienic. W większości te miejsca posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową i znajdują się w centrach miast lub w ich pobliżu. Mieszkania powstające w takich przestrzeniach przeważnie też są większe.

Zarówno w nowych budynkach, jak i tych rewitalizowanych ważną rolę odgrywa zieleń. Zielone dach, ogrody wertykalne to już stały kierunek przy projektowaniu i budowie budynków wielorodzinnych. Te rozwiązania nie tylko mają zadanie wprowadzanie zieleni, tak ważnej szczególnie w centrach miasta, ale również buduje więzi społeczne przez tworzone wspólnie ogródki warzywne czy kwiatowe przez poszczególne wspólnoty mieszkaniowe.

Energooszczędność i ekologia – to jest trendy w 2019 roku

Zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym kluczową sprawę odgrywają koszty budowy i utrzymania budynku. Coraz większe zastosowanie drukarek 3D i korzystanie z materiałów, które łatwo poddać recyclingowi powoduje, że koszty budowy staja coraz bardziej optymalne a wykorzystanie materiałów optymalne i przyjazne środowisku. Zasada zrównoważonego budownictwa to jeden z trendów, które będą się najbardziej rozwijały w tym roku.

Energooszczędność budynków przy stale rosnących kosztach energii będzie jednym z kluczowych determinantów przy budowie nowych budynków. Rozwiązania, które wczoraj były traktowane jako innowacyjne dzisiaj staja się nieodzownym elementem każdego nowego budynku. Tyczy się to zarówno rozwiązań czyniących z naszego domu dom pasywny, jak i rozwiązań informatycznych, dzięki którym możemy w łatwy sposób zarządzać naszym lokalem.

Rok 2019 nie powinien przynieść przełomowych rozwiązań na rynku budowlanym. Będziemy raczej dalej rozwijali budownictwo przyjazne środowisku i tanie w użytkowaniu. W budownictwie wielorodzinnym architekci będą wykorzystywać każdą przestrzeń, na tworzenie zorganizowanej zielenili miejskiej i wspólne przestrzenie dla mieszkańców.