Sufity napinane – zalety i zastosowanie

Sufity napinane

Sufity napinane znacznie wyprzedziły pod względem popularności zwykłe sufity podwieszane. Wpływa na to przede wszystkim możliwość znacznie szerszego zastosowania i dowolność aranżacji. Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego, jednak składa się on z profili umieszczonych pod stropem na obwodzie sufitu i rozciągniętej między nimi membrany. To właśnie to stanowi jest ogromną zaletę.

Atrakcyjny wygląd

Powłoki sufitowe dostępne są w szerokiej palecie barw, co umożliwia ich dostosowanie do wyglądu danego wnętrza. Przyczyna się to do znacznego rozszerzenia możliwości aranżacyjnych każdego pomieszczenia. Dodatkową zaletą jest struktura folii występująca w różnych postaciach, na przykład matowej lub satynowej. Są to rozwiązania nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przy tym bardzo wygodne.

Dodatkowe zalety

Sufity napinane nie wymagają regularnego odnawiania i zapewniają trwałość koloru na znacznie dłuższy okres. Ponadto, na takich produktach nie osiada kurz, a każdą plamę można zmyć za pomocą zwykłego płynu do naczyń. Takie konstrukcje są też wolne od zalań, grzybów i pleśni. Sufit napinany to gwarancja tego, że nie będzie się w nim zbierała para wodna, dlatego można z powodzeniem wykorzystywać w pomieszczeniach, w których występuje duża wilgoć – np. w łazienkach. Mało tego jest też niepalny, dlatego równie dobrze sprawdzi się w każdej kuchni. Z kolei nieprzemakalność to cecha, które przydaje się w przypadku zakładania takiego sufitu w basenach czy pływalniach.

Montaż sufitu napinanego

Montaż sufitu napinanego przebiega bardzo szybko i nie ma w nim nic trudnego. Nie trzeba w tym celu przenosić mebli czy innych ciężkich przedmiotów. Po założeniu sufitu można w nim bez problemu założyć oświetlenie (niezależnie od tego, czy będzie to zwykła lampa, czy żyrandol) lub system wentylacji czy nawiewu – zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Co ważne, odbywa się to bez jakichkolwiek dodatkowych wzmocnień.

Zastosowanie

Sufity napinane znajdują bardzo szerokie spektrum zastosowań. Są wykorzystywane w pomieszczeniach użyteczności publicznej – szkołach, urzędach czy hotelach. Jak również w prywatnych mieszkaniach i działkach. Często zakłada się je wszędzie tam, gdzie wymagana jest czystość. Tak jak już zostało wspomniane sufity napinane obniżają zbyt wysokie wnętrza, ale też powiększać optycznie niewielkie pomieszczenia, dzięki zastosowaniu struktury lustrzanej. Świetnie sprawdzają się też do zasłaniania nieestetycznych elementów stropu czy wszelkiego rodzaju instalacji.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto pamiętać o tym, że sufity napinane są idealnie gładkie, odporne na odkształcanie, odporne na wilgoć, pleśń, grzyby i bakterie. Dodatkowo nie ma żadnego problemu z ich samodzielnym czyszczeniem. Powłoka sufitu jest bardzo lekka, dlatego nie stanowi zbędnego i niekiedy kłopotliwego obciążenia dla każdego stropu. Niezwykle szybki montaż nie nastręcza żadnych trudności i może zostać przeprowadzony od ręki niemal we wszystkich pomieszczeniach. Wymiana sufitu napinanego polega jedynie na wymianie membrany.